ile to waży czyli poszukiwania idealnej torby lub plecaka na reportaż ślubny (część pierwsza)

Pod koniec 2008 odezwał mi się kręgosłup. Wiadomość była krótka i na temat: nosisz za dużo. Podejrzewam, że dotyczy to większości z nas – nosimy w torbach, plecakach, na szyi za dużo.

Walczę w tym sezonie w wagą sprzętu. Przytłacza mnie jego ilość i waga. Po pierwsze poszukuję jakiegoś systemu do noszenia obiektywów i aparatów. Lepszego systemu niż mam – szczególnie dla kręgosłupa.

Torby już w zasadzie przerobiłem. Z dwoma body nijak się dobrze mi z nich korzysta. Potem była era plecaka, potem formy pośredniej (slingshot) – teraz znowu plecak. Na czym utkwiłem: duży plecak LowePro Computekker Plus.
Mieszczę w nim wszystko. Jest hiperwygodny poza jedna sprawą: jak zapakuję do niego klamoty to waży praktycznie 20kg. Jest miejsce więc człowiek jak idiota wkłada tam wszystko. W praktyce: niemożliwe jest go trzymać 12h na sobie. Skoro nie mam go na sobie to muszę go odkładać i zostawiać. W samochodzie odpada (raz że ryzyko, dwa że za daleko do biegania aby zmienić obiektyw). Pierwsze postanowienie to ograniczenie ilości obiektywów. Przy stałkach z ich błogosławieństwem jasności jest jedno przekleństwo: ilość stałek. 14L/15fish/24L/35L/50L/85L/135L – pomijając już lensbaby, makro i inne takie dodatkowe sprawy. Doszedłem do tego że w praktyce wystarczy mi na reportażu ilość cztery. Czyli: 14L – 24L – 50L – 85L. 14L i fisheye zamiennie – choć mam ostatnio przesyt fisheye po zdjęciach konkursowych na FFS. 24L vs 35L zamiennie, 50L snapshotowo i do detali, 85L do wyczekanego portretu i oszukiwania że nie ma brzydkiego tła. Wyszło na to, że 135L nie używam 😀

Na dodatek Agnieszka zabrała mi ostatnio Slingshota AW300, w którego pięknie wszystko mi wchodziło: netbook, 4 szkła, 2 body, 2 lampki. Tak to jest, nie ma co płakać, trzeba znaleść coś co nie przypomina wyprawy na Himalaje, nie powoduje urwania ramienia i jest bezpieczne dla sprzętu.

Na ten moment moje rozwiązanie polega jednak na plecaku Computekker Plus – dokładam do jego pasa dwie kabury na szkła – co pozwala mi na rotację 4 szkieł (2 na korpusach i dwa w kaburach). Swoją drogą – bo może ktoś z Was tego nie wie jak nie wiedział o tym Krzysiek 🙂 – pas można wyjąć z plecaka – jest on wsunięty w przegrodę i zablokowany w środku rzepami. Daje to możliwość używania pasa osobno – polecam na przyjęcie, kiedy nie potrzebujemy już targać plecaka. Oczywiście – nijak ten pas nie zastąpi dużego pasa Deluxe Weistbelt który mam (szczególnie jeżeli dopniemy do niego szelki S&F Shoulder Harness), ale skoro mamy taki pas do wymontowania z plecaka to jest to fajna opcja do wykorzystania. Oczywiście nic nie skorzystamy z pasa czy pasa z szelkami nie mając kabur takich jak taki lens case (są różnych rozmiarów – warto spojrzeć na wielkość – szczególnie średnice… osłony przeciwsłonecznej). Z fajnych rzeczy doczepialnych do pasa polecam dość przydatne futerały Sliplock Cases a konkretnie Ulility Case (idealne na drobiazgi – u mnie trzyma w przegródkach dokumenty i dwa dalmierze),  futerał na butelkę Bottle Bag, Film Organizer AW (to dla tych co jeszcze na filmie jadą) – chociaż – mam futerał Tamrac’a (TAMRAC MX5387 ACCESSORY BAG M.A.S. Big Twin Pocket Pack), który dwoma oddzielnymi przegrodami daje łatwiej sortować filmy. Jedna uwaga: Lowepro ma system zapinania futerałów o dość konkretnej grubości zaczepu: ok. 45mm. To oznacza, że nie da rady doczepić akcesorium Tamraca, który ma dużo szerszy system zapinania. Od biedy dwa futerały Tamraca można zapiąć na brzegach pasa, ale nie jest to super stabilne rozwiązanie.

Bardzo fajną alternatywą są produkty ThinkTank oraz Newswear. Co jednak jeżeli potrzebujemy po prostu niedużą, mało zwracająca uwagę torbę na lustrzankę z obiektywami? dlasyczna Domke? Crumpler? Billingham?

Zazdrościć tym co mają jedno body + 2 lekkie szkła czy przestać jęczeć tylko zacisnąć zęby? 🙂 Na dłuższe wyjazdy (zwane ładnie destination weddings) zniosę – mając kółka do plecaków (z wysuwaną rączką) firmy KATA. Na lokalne reportaże – plecak bez sensu. W kościele nie będę w szelkach biegał bo wyglądam jak antyterrorysta. Chociaż i tak jest to lepiej wyglądające niż kamizelta Newsweara – w tym wygląda się jak wędkarz z lat 80tych. Czyli szukam – wszelkie sugestie mile widziane.

Privacy Preference Center