Google Webmaster Tools

Dzisiaj napiszę Wam trochę o fajnym darmowym narzędziu od… Google. Nie wiem jak im się to opłaca (no dobra, wiem – żyją z reklam), ale jest to kolejna rzecz sygnowana przez Google, którą mamy możliwość używać za darmo.

Google Webmaster Tools. Tradycyjnie potrzebne będzie Wam konto w systemie Google, ale zakładam że je już macie do Google Analitycs czy Google Alerts o którym pisałem. Do Google Analitycs wrócę przy okazji WordPressa, narazie zatrzymajmy się przy Google Webmaster Tools.

Do czego służy Webmaster Tools? W skrócie: do diagnostyki błędów i zwiększania widoczności naszej strony. Z jakichś (zapewne finansowych, bo wg analityków Google żyje z reklam) powodów Google bardzo zależy, aby nasza witryna mogła współpracować lepiej z ich silnikiem wyszukiwarki. Webmaster Tools pozwalają zbadać i przeanalizować jak Google widzi naszą stronę, jakie problemy na niej występują, dając nam przy okazji do ręki proste narzędzia zwiększające widoczność naszej witryny w sieci.

Najprostsze ruchy polecające na zwiększeniu widoczności naszej strony to jej indeksacja przez Googlebot i analiza linków/stron/podstron znajdujących się w ramach naszej strony. Możemy przeanalizować linki zewnętrzne i wewnętrzne, sprawdzić jakie zapytania najczęściej kierują użytkowników na naszą stronę, możemy wreszcie dokonać analizy naszej strony: sprawdź najważniejszą treść naszej witryny oraz słowa kluczowe stosowane na innych stronach, które pojawiają się np. w linkach do naszej strony. Powiem szczerze – bardzo przydatne. Jeżeli dodam, że dzięki tym narzędziom w ciągu półtora miesiąca oglądalność strony skoczyła mi na ponad 10000 odwiedzin i ponad 3000 unikalnych użytkowników miesięcznie to zaczyna być temat na wstawienie reklam na dole tego bloga 🙂 (tutaj dla porównania statystyki starsze). Istotne jest to, że Google daje nam możliwość stworzenia przyjaznego dla Googlebot czegoś co jest mapą strony (ang. sitemap), możemy też sterować szybkością indeksowania strony co przydaje się bardzo przy często zmieniających się lub dynamicznie tworzonych zawartościach jak portale czy blogi.

Procedura korzystania z Webmaster Tools jest prosta: każda strona musi być zweryfikowana (czy raczej nasz dostęp do niej) – albo poprzez wgranie pustego pliku o zadanej przez Google nazwie lub poprzez umieszczenie zadanego metatagu (czyli kodu czytelnego dla Google/Googlebot) w kodzie strony. A potem już pozostaje nam analiza tego co dają nam narzędzia Google. Polecam stworzenie mapy strony, własnej obsługi błędów typu 404 (not found) dla starych lub przeniesionych plików lub katalogów. Ja właśnie odkryłem dwa błędne linki, które sam zrobiłem 12 stycznia, więc – jest co robić. Jak zwykle – jeżeli wyda Ci się to, co napisałem przydatne – napisz w komentarzu. Tylko wtedy jest sens kontynuacji dzielenia się czymś (i dodatkowa podpowiedź: zwiększy to oglądalność również Twojej strony, o ile podasz ją w polu website pisząc komentarz).

4 Comments
 • Jacek
  Posted at 21:19h, 22 January Reply

  To co napisałeś wydaje mi się przydatne – piszę w komentarzu ! 🙂 podałem website, żeby zwiększyć oglądalność! 😀

 • Marcin Rusinowski
  Posted at 12:00h, 23 January Reply

  Jacek – teraz tylko musisz sprawdzić za jakiś czas w linkach przychodzących z adresu http://www.5czwartych.com/?p=599. Ja właśnie kliknąłem Ci testowo – bo wczoraj nikt nie kliknął 🙁 do Was ode mnie.

 • Ogłoszenia z Łukowa
  Posted at 21:26h, 29 May Reply

  Bardzo ciekawe muszę to przetestować

 • piotrsobik
  Posted at 12:48h, 22 February Reply

  Dobre tego mi trzeba, kompletnie się na tym nie znam ale próbuje od już;)
  Dzięki

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.