ile to waży czyli poszukiwania idealnej torby lub plecaka na reportaż ślubny (część pierwsza)

Pod koniec 2008 odezwał mi się kręgosłup. Wiadomość była krótka i na temat: nosisz za dużo. Podejrzewam, że dotyczy to większości z nas – nosimy w torbach, plecakach, na szyi za dużo.

Walczę w tym sezonie w wagą sprzętu. Przytłacza mnie jego ilość i waga. Po pierwsze poszukuję jakiegoś systemu do noszenia obiektywów i aparatów. Lepszego systemu niż mam – szczególnie dla kręgosłupa.

Torby już w zasadzie przerobiłem. Z dwoma body nijak się dobrze mi z nich korzysta. Potem była era plecaka, potem formy pośredniej (slingshot) – teraz znowu plecak. Na czym utkwiłem: duży plecak LowePro Computekker Plus.
Mieszczę w nim wszystko. Jest hiperwygodny poza jedna sprawą: jak zapakuję do niego klamoty to waży praktycznie 20kg. Jest miejsce więc człowiek jak idiota wkłada tam wszystko. W praktyce: niemożliwe jest go trzymać 12h na sobie. Skoro nie mam go na sobie to muszę go odkładać i zostawiać. W samochodzie odpada (raz że ryzyko, dwa że za daleko do biegania aby zmienić obiektyw). Pierwsze postanowienie to ograniczenie ilości obiektywów. Przy stałkach z ich błogosławieństwem jasności jest jedno przekleństwo: ilość stałek. 14L/15fish/24L/35L/50L/85L/135L – pomijając już lensbaby, makro i inne takie dodatkowe sprawy. Doszedłem do tego że w praktyce wystarczy mi na reportażu ilość cztery. Czyli: 14L – 24L – 50L – 85L. 14L i fisheye zamiennie – choć mam ostatnio przesyt fisheye po zdjęciach konkursowych na FFS. 24L vs 35L zamiennie, 50L snapshotowo i do detali, 85L do wyczekanego portretu i oszukiwania że nie ma brzydkiego tła. Wyszło na to, że 135L nie używam 😀

Na dodatek Agnieszka zabrała mi ostatnio Slingshota AW300, w którego pięknie wszystko mi wchodziło: netbook, 4 szkła, 2 body, 2 lampki. Tak to jest, nie ma co płakać, trzeba znaleść coś co nie przypomina wyprawy na Himalaje, nie powoduje urwania ramienia i jest bezpieczne dla sprzętu.

Na ten moment moje rozwiązanie polega jednak na plecaku Computekker Plus – dokładam do jego pasa dwie kabury na szkła – co pozwala mi na rotację 4 szkieł (2 na korpusach i dwa w kaburach). Swoją drogą – bo może ktoś z Was tego nie wie jak nie wiedział o tym Krzysiek 🙂 – pas można wyjąć z plecaka – jest on wsunięty w przegrodę i zablokowany w środku rzepami. Daje to możliwość używania pasa osobno – polecam na przyjęcie, kiedy nie potrzebujemy już targać plecaka. Oczywiście – nijak ten pas nie zastąpi dużego pasa Deluxe Weistbelt który mam (szczególnie jeżeli dopniemy do niego szelki S&F Shoulder Harness), ale skoro mamy taki pas do wymontowania z plecaka to jest to fajna opcja do wykorzystania. Oczywiście nic nie skorzystamy z pasa czy pasa z szelkami nie mając kabur takich jak taki lens case (są różnych rozmiarów – warto spojrzeć na wielkość – szczególnie średnice… osłony przeciwsłonecznej). Z fajnych rzeczy doczepialnych do pasa polecam dość przydatne futerały Sliplock Cases a konkretnie Ulility Case (idealne na drobiazgi – u mnie trzyma w przegródkach dokumenty i dwa dalmierze),  futerał na butelkę Bottle Bag, Film Organizer AW (to dla tych co jeszcze na filmie jadą) – chociaż – mam futerał Tamrac’a (TAMRAC MX5387 ACCESSORY BAG M.A.S. Big Twin Pocket Pack), który dwoma oddzielnymi przegrodami daje łatwiej sortować filmy. Jedna uwaga: Lowepro ma system zapinania futerałów o dość konkretnej grubości zaczepu: ok. 45mm. To oznacza, że nie da rady doczepić akcesorium Tamraca, który ma dużo szerszy system zapinania. Od biedy dwa futerały Tamraca można zapiąć na brzegach pasa, ale nie jest to super stabilne rozwiązanie.

Bardzo fajną alternatywą są produkty ThinkTank oraz Newswear. Co jednak jeżeli potrzebujemy po prostu niedużą, mało zwracająca uwagę torbę na lustrzankę z obiektywami? dlasyczna Domke? Crumpler? Billingham?

Zazdrościć tym co mają jedno body + 2 lekkie szkła czy przestać jęczeć tylko zacisnąć zęby? 🙂 Na dłuższe wyjazdy (zwane ładnie destination weddings) zniosę – mając kółka do plecaków (z wysuwaną rączką) firmy KATA. Na lokalne reportaże – plecak bez sensu. W kościele nie będę w szelkach biegał bo wyglądam jak antyterrorysta. Chociaż i tak jest to lepiej wyglądające niż kamizelta Newsweara – w tym wygląda się jak wędkarz z lat 80tych. Czyli szukam – wszelkie sugestie mile widziane.

19 Comments
 • Adam Kozłowski
  Posted at 11:10h, 18 March Reply

  Marcin ja też cały czas szuakm idealnego rozwiązania. W zeszłym sezonie przerabiałem kamizelke Newswear, tylko, że faktycznie się w tym dziwnie wygląda na ślubie. W tym roku mam zamiar przetesotwać sakwy Newswear, ale takie na zwykły pasek od spodni. Będę używać 4 obiektywów. 15mm fish 24L 50 1,4 i 85 1,8. Dwa obiektywy podpięte do body i dwa na wymianę w tych sakwach. Myślę ,że to się sprawdzi. Jak będzie czas pokaże:)

  • Marcin Rusinowski
   Posted at 11:30h, 18 March Reply

   akurat wymieniłeś lekkie szkła – do sakw na pasek wystarczy. 85L prawie kilogram, 50L też ciężka – to na pasku zaczyna wspomagać grawitację – musiałem kupić szelki. szelki akurat fajne – na ciemnej koszuli mało je widać… problem w tym że nie noszę ciemnych koszul 😀

 • Adam Kozłowski
  Posted at 11:39h, 18 March Reply

  Z 85L też sprawdzałem i było dobrze:) Akurat 85mm mam często przypiętą do jednego body więć przez większą część czasu wisi na na apracie:) Ale ograniczenie ilości szkieł to podstawa;)

  • Marcin Rusinowski
   Posted at 12:18h, 18 March Reply

   Ograniczenie ilości szkieł to zawsze mi się włączało – w sensie noszenia ich i używania. Natomiast cały czas chodzi o nietarganie tego cały czas ze sobą – na szczęściej obdarzę dobrodziejstwem Agnieszkę – zawsze możemy zrobić “machniom”.

 • Adam Kozłowski
  Posted at 13:13h, 18 March Reply

  Hehe ja też pozostałymi obiektywami obdarzam moją dziewczyne:D Fajnie się czyta Twój blog;)

 • Krzysztof Tkacz
  Posted at 16:57h, 18 March Reply

  Pas od Computrekkera dobra rzecz 🙂 faktycznie nie odłączałem go od plecaka. Teraz mam zamiar dokupić slip locki do niego i zastosować 4 pokrowce.
  Wydaje mi sie że idealnego transportera nie ma. Albo nosimy mniej albo opcją dromader 🙂 I tak cieszę się że porzuciłem torbę na rzecz plecaka. 15 kg na ramieniu to piękna sprawa dla kręgosłupa…

 • Michał Schabowski
  Posted at 01:58h, 19 March Reply

  ja w tym roku będę w sezonie korzystał z plecaka, pasa i sakw ThinkTanka. wydaje mi się, że to najbardziej rozsądne rozwiązanie.

  • Marcin Rusinowski
   Posted at 08:59h, 19 March Reply

   Michał – co będziesz robił przez cały dzień z plecakiem mając pas i sakwy? bo to jest problem dla mnie do rozwiązania. Cały czas plecak na sobie? zostawiasz/odkładasz gdzieś plecak?

 • schabu
  Posted at 09:28h, 25 March Reply

  na szyi dwa body, na pasie szkła, jedna lampa i zasobnik uniwersalny na szarą kartę, baterie i karty pamięci. plecak do czasu imprezy czy pleneru będzie w aucie – w nim będę trzymał dodatkowe lampy, ładowarki, filtry, resztę baterii itd.

 • Bartek
  Posted at 00:07h, 26 March Reply

  Michał, gdzie kupiłeś ThinkTanka? Ja chyba będę sprowadzał parenaście zestawów tylko jeszcze chętnych zbieram.

 • Marcin Kowalczyk
  Posted at 22:09h, 26 March Reply

  Marcin, które Lens Case polecasz do 85L, 35L i 16-35L II ? Chodzi mi o szkła z założonymi osłonami.

  • Marcin Rusinowski
   Posted at 10:41h, 27 March Reply

   cholerka – największy problem to to, że poodcinałem te paski materiałowe z oznaczeniami modeli. postaram się poszukać faktury – tam będą oznaczenia. ja kupowałem pod kątem 135L/fisheye, 50L. 24L lub 35L mam na drugim body cały czas. czyli mam rotację tak naprawdę trzech szkieł.

 • schabu
  Posted at 11:02h, 06 April Reply

  będę kupował na http://www.snapperstuff.com/ plecak AIRPORT ACCELERATION,PIXEL POCKET ROCKET, Pro Speed Belt(rozmiaru nie podam;) dwa razy LARGE LENS DROP IN, LENS CHANGER 35 i 50, SKIN STROBE(jest trochę większy niż speed),THE CHIMP CAGE i SKIN CHIMP CAGE(który wydaje się być fajnym uniwersalnym pokrowcem. z przesyłką i vatem, który mogę sobie odliczyć wychodzi 2000 pln z wysyłką.

  • Marcin Rusinowski
   Posted at 11:22h, 06 April Reply

   Michał – dzięki za namiar na sklep w uk, myślę o airport acc.

 • Michał
  Posted at 23:01h, 10 May Reply

  proponuje zakupić niezawodnego Ds mark III do tego 24-70 f 2.8 i 70-200 f 2.8 + stabilizacja i wystarczy Ci

  • Marcin Rusinowski
   Posted at 19:29h, 11 May Reply

   Michale… może wystarczy w fotografowaniu ptaszków czy politycznych miśków 🙂 – co do reportażu ślubnego… już niekoniecznie: f2.8 to 4x mniej światła niż f1.4. stabilizacja nadaje się statycznych obiektów, nie zwiększa zapasu czasu.

 • Maciej Służenko
  Posted at 20:22h, 08 June Reply

  O! Good news z tym odpinanym paskiem w Lowepro. Grzebie w google n/t pasa do sakw lowepro a tu taka niespodzianka. W życiu bym nie wpadł na to, że pasek z plecaka jest do wykorzystania. Wielkie dzięki za oświecenie i google, że cię wyszukało 😉

  • Marcin Rusinowski
   Posted at 09:17h, 09 June Reply

   cześć Maciek. jeżeli chodzi o Lowepro to mam i sakwy i pas + naramienne. pasa z plecaka używam do stuningowanej torby Lowepro :P, ostatnio wieszam jeden aparat na pasach naraniennych + pas z dwoma sakwami. drugi aparat na pasku blackrapid – napiszę o tym osobno na blogu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.