ostatnie szlify przedsezonowe cz.1

Ostatnie szlify przedsezonowe w postaci sprzętu zakończone. Nowe akumulatory, nowe aparaty, nowe zabawki. Wszystko to byłoby mało wymierne dla mnie w postaci czystego sumienia wobec klienta, gdyby nie backup. Backup, archiwizacja, zabezpieczenie danych. Z racji mojej lekkiej paranoi w temacie zabezpieczamy dane klienta na trzech różnych nośnikach trzymanych w dwóch różnych miejscach. Płyty DVDR składowane poza pracownią i dyski twarde w macierzach RAID do aktualnych prac. Dyski w postaci dobrej do przenoszenia (czytaj: wywiezienia ich) pod naszą nieobecność. Wcześniejszy etap to nośnik flash (karty SDHC) gdzie ląduje cały materiał zwalniając karty CF. Netbook z SSD, karty SDHC, dysk przenośny, płyty DVDR, raid… trochę tego dużo, a wszystko po to, abym miał czyste sumienie. Część naszej usługi to również zabezpieczenie danych – bo te w postaci zdjęć są bezcenne. Myślenie “nigdy mi nie padł dysk” jest wyłącznie przejawem ignorancji, raczej nikomu nie życzę doświadczenia pt. straciłem dane z połowy sezonu. W zalewie rynku przez tzw. shoot&burn czyli tanio szybko dużo ciężko mówić o globalnej potrzebie klienta zabezpieczania danych – ale z drugiej strony – klient inwestując w zdjęcia inwestuje w spokój. Bez backupu (3 nośniki, minimum 2 miejsca składowania danych) w mojej ocenie jest to ruletka i lekceważenie – i klienta i własnej pracy.

Poniżej aktualna “biblioteka” w oparciu o Mybook Studio Pro i Pro II: 2x 2TB RAID (Firewire800/SATA) i szybki “carryon” dysk 1TB (MybookPro Firewire400). Grube te kniżki. Czekają już z niecierpliwością na zdjęcia – jutro startujemy 🙂

biblioteka

6 Comments
 • Igor
  Posted at 14:36h, 23 April Reply

  Często tu zaglądam i chętnie czytam co piszecie 🙂
  Mam pytanie: dlaczego te 2 dyski RAIDowe to dyski zewnętrzne, zapewne podłączone po Firewire 800? Dlaczego nie skorzystaliście z możliwości dołożenia dysków wewnętrznych do Mac’a?

  • Marcin Rusinowski
   Posted at 15:22h, 23 April Reply

   zewnętrzne = bo wygodniej, łatwiej je przewieść, zabezpieczyć, schować. w środku Maka mamy dwa duże dyski, teraz dołożyłem kontroler wewnętrzny RAID – małe kroki, ale spokojne. Na FW800 uzyskuję minimalne obciążenie procesora w trakcie transferu danych. Pozwala to mi na większą efektywność dysków systemowego i tego dla plików tymczasowych – one nie muszą być RAIDem.

 • Grover
  Posted at 11:25h, 17 July Reply

  Ja ma pytanie, czy mieliście jakieś problemy z Mybook Studio Pro II? Sam planuję zakup czegoś do backupu i właśnie intensywnie myślę nad Studio Pro 2. Sprawdza się?

 • wohoo
  Posted at 11:55h, 10 May Reply

  dlaczego ten artykuł zniknął?

  • 5czwartych
   Posted at 12:04h, 10 May Reply

   Bartek – walczymy z wtyczką do głosowania – generalnie – nic nie usuwamy 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.