Podczas wielu lat pracy spotkaliśmy się z różnymi podejściami do takiego tematu jak atrakcje na weselu. Jedne Pary uważały, że same tańce to za mało i fajnie jest urozmaicić wesele poprzez np. pokaz sztucznych ogni czy występ tancerek. Inni z kolei twierdzili, że byli na weselach, gdzie było za dużo atrakcji i nie mogli sobie spokojnie pobawić się na parkiecie więc u nich żadnych atrakcji nie będzie. I obie teorie są słuszne, bo

to Wy macie czuć się dobrze na własnym przyjęciu i nic nie powinno dziać się wbrew Wam i Waszym oczekiwaniom.

Tak czy inaczej zawsze jest kilka takich punktów, które są nieodłącznym elementem wesela i warto je zaplanować w czasie i przestrzeni.

Są to: powitanie, toasty (ewentualnie przemowy), pierwszy taniec, tort, podziękowania dla Rodziców oraz (może nie można tego nazwać atrakcją, ale na pewno ważnym elementem) zdjęcia portretowe Pary i grupowe z gośćmi. Część z rzeczy jakie opisujemy jest bardzo prosta w realizacji, część jest uwarunkowana możliwościami danego miejsca – ale na pewno warto przeczytać i zastanowić się “a jak to będzie u nas na ślubie” 🙂

Powitanie

Powitanie Pary Młodej przez rodziców zwyczajowo ma miejsce w progu/wejściu na salę weselną. Warto zadbać aby to miejsce było estetyczne, usunąć z niego wszystkie zbędne elementy typu popielniczki, kosze na śmieci. Należy pamiętać, że aby fotograf / operator wideo mogli uwiecznić ten moment, musi być dla nich przewidziane choćby minimalna ilość miejsca. Rodzice mogą wystąpić kilka kroków na przód, nie muszą stać bezpośrednio w wejściu, gdzie nie ma ich jak ominąć ani stanąć obok nich.

Toasty i przemowy

Na zarówno toasty jak i przemowy warto wybrać taki moment, kiedy goście zjedli już pierwszy posiłek. Nie ma nic mniej atrakcyjnego, niż wkładanie widelca z jedzeniem do buzi w momencie, kiedy obok przemawia Mama, Tata, czy ktoś inny. To jest chwila, na której warto się skupić nie myśląc o tym, że zupa wystygnie. To jest też sytuacja, gdzie my – fotografowie – możemy wyłapać różne spontaniczne reakcje gości czy pary. Wielokrotnie widzieliśmy sytuację, kiedy ktoś reagował śmiechem czy łzami a obok niego ktoś z gości przeżuwał kotlet 🙁

Pierwszy taniec

Oczywiście nie musimy chyba pisać o tym, że absolutnie nie należy się nim stresować takim elementem ślubu jak pierwszy taniec. Nawet jeśli zaplanowany układ taneczny nie do końca wyjdzie, to i tak nikt nie zauważy i wszyscy będą zachwyceni. Stres, to jest coś, co może nam ten taniec zepsuć. Zaciśnięte usta, przygryzanie warg zamiast uśmiechu – temu mówimy NIE!

Co zrobić, aby pierwszy taniec wyszedł efektownie na zdjęciach?

Po pierwsze tło. Zwykle goście ustawiają się po obrzeżach sali, a Para tańczy na tle sceny lub konsoli DJ. Wszystkie zaplanowane z układu pozy wykonywane są w stronę Gości. Wiemy, że nie wszyscy przepadają za tymi podświetlanymi literami, ale dla tych, co je rozważają – one wyglądają bardzo fajnie w tle! Co jeszcze wygląda super? Ekran ledowy, kolorowe światła efektowe, Goście trzymający zimne ognie, ciężki dym. Co jest jeszcze niezwykle istotne? Światło. Idealnie jeśli w tle są puszczone kolorowe światła, a Para jest oświetlona białym światłem, które “śledzi” ją na parkiecie i porusza się wraz z Parą. To daje niesamowity, plastyczny efekt!

Sesja w dniu ślubu i zdjęcia grupowe

Umieszczamy je w tym miejscu artykułu, ponieważ właśnie w okolicy pierwszego tańca jest dobry moment aby wymknąć się na mini sesję. Tu już zależy od tego, o której godzinie była ceremonia ale zwykle po przywitaniu i podczas pierwszego posiłku jest jeszcze odpowiednie światło na zdjęcia na zewnątrz. Ważne aby te zdjęcia zrobić w miarę szybko, kiedy nasi bliscy wciąż wyglądają świetnie. Po intensywnych tańcach już różnie bywa 🙂

Tort

Zupełnie nie rozumiemy dlaczego niektórzy “przyklejają” tort do oczepin 🙂 Te dwa elementy nie mają ze sobą nic wspólnego! Tort to jest deser i spokojnie można podać go po posiłkach! Dlaczego?

Po pierwsze, kiedy stajecie przy torcie, jest to statyczny moment i fajnie jakby makijaż Panny Młodej wciąż był piękny 🙂

Po drugie, po kilku posiłkach jakie są serwowane podczas całego wesela, część gości już nie ma miejsca w żołądku na tort 🙂

Gdzie serwować tort?

Tu znów jest ważne co macie w tle za sobą. Jak wygląda scena – jeśli tort jest serwowany na tle sceny? Zwykle są na niej kolumny, statywy, kable. Czasem zespół, który niekiedy jest zajęty przekładaniem instrumentów… To niekoniecznie tworzy fajne tło do zdjęć. Jeśli zadbaliście o oświetlenie, to oczywiście ze sceny, za Wami można włączyć fajne światła i już to wygląda o niebo lepiej. Można tort zaserwować na zewnątrz w otoczeniu gości trzymających zimne ognie (pamiętajcie, aby paliły się wystarczająco długo!). Może też zbudować malutką scenografię typu altanka i ona może stanowić tło do podania tortu.

Podziękowania

to nie jest element obowiązkowy. Często Rodzice krępują się być wywoływani na środek ale jeśli już macie taki plan, zadbajcie o to, aby się upewnić, że wszyscy są obecni! Niejednokrotnie przez mikrofon zapraszano Rodziców na środek i okazywało się, że jednego z nich nie ma w ogóle na sali. Niby taka oczywistość, a jednak wiele razy byliśmy świadkiem kilkuminutowego czekania na jednego z Rodziców.

Zabawy “oczepinowe”

To temat rzeka… generalnie widzimy tendencję do tego aby z tych zabaw rezygnować albo okrajać je do minimum. Rzadko się zdarza las osób chętnych, które zgłaszają się do konkursów. Przemyślcie taką opcję, żeby te zabawy były przerywnikiem podczas tańców a nie były elementem przyklejonym do rzutu bukietem/muszką. To jest dobra opcja dla wesela gdzie rytm jest: jedzenie, tańce, jedzenie, tańce. Rzut muchą czy bukietem można zrobić i pod kościołem po Ceremonii – o takim zwyczaju opowiedziała nam nasza Para Młoda mieszkająca na codzień na wyspach brytyjskich.

Zachęcamy do przeczytania pozostałych wpisów w poradniku ślubnym:

Jak wybrać fotografa ślubnego

Na rynku fotografów ślubnych jest ogromny wybór, fotografia ślubna bardzo się rozwinęła. Wierzymy w to, że bardzo ciężko jest się w odnaleźć w tak ogromnej ilości pięknych zdjęć. A przecież "tort zjedzą goście, suknie pójdzie do szafy i zostaną tylko zdjęcia...". Aby ułatwić Wam nieco ten trudny wybór, postanowiliśmy dać Wam kilka wskazówek.

Read More


0 Comments11 Minutes

Oświetlenie na ślubie

Taka jest prawda. Przez złe światło można stracić wiele fajnych momentów. Światlem można też się bawić i wykorzystywać je w kreatywny sposób.Jak "zarządzać" światłem w dniu ślubu, aby uzyskać efekt o jaki nam chodzi?

Read More


1 Comment7 Minutes

Dzień ślubu – przygotowania (poradnik)

Nadszedł dzień ślubu, przygotowania. Makijaż, fryzura. Czas się dłuży, ręce pocą, serce mocno bije. Co zrobić aby ten czas minął szybko, miło, wesoło? Aby zminimalizować stres?

Read More


2 Comments10 Minutes

dlaczego goście przychodzą na ślub z aparatami

Ponoć każdy fotograf ślubny czy filmowiec powie, że goście z aparatami, telefonami, tabletami na ślubie to zmora i przekleństwo naszych czasów.

Read More


0 Comments8 Minutes

dokonywanie wyborów przed ślubem

Zbieraliśmy się dość długo i po dużej przerwie wracamy do naszych przemyśleń na temat dokonywania wyborów przed ślubem.Bijemy się w piersi - przez kilka lat "zapchaliśmy" temat wysyłając naszym Klientom po podpisaniu umowy coś w rodzaju poradnika - kilka stron o tym co polecamy wziąć pod uwagę planując i organizując ślub.Nie każdy z Was wynajmie wedding plannera, nie każdy z Was trafi na dobrego wedding plannera, nie każdy z Was będzie mógł dokonać wyborów takich, jakie by chciał.

Read More


0 Comments19 Minutes

Sesja ślubna, zdjęcia ślubne czy reportaż ślubny

Czasem spotykamy się z pytaniem czy mamy wolny termin na wykonanie sesji ślubnej… ze ślubu. To tylko przykład, że poza środowiskiem fotografów czy środowiskiem rynku ślubnego ludzie używają terminologii dowolnie. Przez sesję ślubną mogą rozumieć jakąś formę dokumentacji zdjęciowej czy nawet reportażu ślubnego, a nie sesję w rozumieniu pozowania.

Read More


0 Comments4 Minutes